Mámo, stačí jen, že jsi!

Dlouho jsem zvažovala, o čem by měl být můj první článek na blogu. Nakonec jsem se rozhodla, že se s Vámi podělím o jeden dar, který jsem poměrně nedávno od života dostala. I když je spojen s velikým smutkem a bolestí ze ztráty. Cítím totiž, že je potřeba ho sdílet. Nejen proto, že by mohl pomoci mnoha mámám, ale i mě, abych tuto kapitolu konečně v klidu uzavřela.

Ztráta, která hodně bolí …

Před zhruba 6 lety mi zemřela maminka. Já zrovna dodělávala doktorské studium a blížil se mi poslední možný termín pro odevzdání mé disertační práce. A tak jsem se s mamkou vlastně jen rychle rozloučila. Smutek jsem schovala do šuplíku a téměř non-stop pracovala na disertaci.

Rok a půl na to jsem se sama stala poprvé mámou. Porod a péče o miminko bylo něco úplně jiného, než co jsem doposud poznala. A já ještě silněji pocítila, jak moc mi chybí. Tolik jsem toužila se s ní o své starosti podělit. Mojí bolest poznaly jen proplakané polštáře, do kterých jsem pořád dokola volala:

„Mami, proč tu nejsi, když tě tak moc potřebuji?!“

Když bylo synovi 1,5 roku, porodila jsem našeho druhého syna. A přišlo období, které jsem si nedokázala představit ani v tom nejhorším snu. Obrovskou únavu a nevyspalost doprovázely pocity zoufalství, neschopnosti a viny za to, že nemohu dát dětem tolik lásky, péče a pozornosti, kolik potřebují.

Přišel dar …

Hledala jsem povzbuzení kde se dalo, a tak jsem narazila na osudový článek. Jedna maminka v něm psala, že období, kdy jsou děti malé a plně závislé na mámě, je sice těžké, ale netrvá věčně, a hlavně už se nikdy znovu nevrátí. Ten článek se mi moc líbil a pohladil mou unavenou duši.

Jen jedna pasáž mi tam vadila. Ke konci článku se totiž zmínila o tom, že bychom měli být rádi a užívat si, že jsou na nás malé děti tak závislé, protože až vyrostou a budou mít svůj vlastní život, tak už nás potřebovat nebudou.

A já věděla, že to není pravda!

V tu chvíli jsem objevila dar, který jsem od života dostala, když jsem svou mámu ztratila. Všechno ve mě totiž křičelo, že bych dala nevím co za to, aby tady máma byla, i když už mám dávno vlastní rodinu. Nemusela by nic dělat, s ničím mi radit, pomáhat, ani hlídat děti. Víte co by mi bohatě stačilo?

Mít možnost jí zavolat!

A to už vůbec nemluvím o tom, že bych jí mohla obejmout, když se s ní potkám, vidět její smích i slzy, její hněv i radost nebo ji pohladit po vlasech a dát jí pusu. Vím, že ne vždycky si s mámou rozumíme a někdy ta nedorozumění a nepochopení mohou být opravdu velká. Ale víte co je úžasné právě v takových chvílích?

Dokud tu je, pořád existuje naděje, že si cestu k sobě najdete!

Proč o tom vlastně píši?

Začala jsem si všímat, že mámy, jejichž děti už mají vlastní život, opravdu cítí, že jsou nepotřebné. A hlas uvnitř mě řval: „Vždyť je to úplný nesmysl! Jak si to proboha můžou myslet!“ A když jsem zjistila, že to rozhodně není jen nějaká moje domněnka a opravdu jsem to slyšela z úst jedné takové mámy, rozhodla jsem se, že se o tento životní dar podělím.

„Mámy, už se nemusíme bát toho, že až děti vyrostou, tak budeme zbytečné!“

„Máma je důležitá, ať už je dítěti 5 měsíců, 5 let nebo třeba 50!“

„Ve chvíli, kdy budete v ruce držet ten svůj malý uzlíček lásky, už vždycky budete potřebná jen tím, že jste!“

Tak na to prosím nezapomínejte!

Váš život pak nemusí být jen o tom, jak být co nejvíce potřebný pro své děti, ale můžete si třeba plnit své sny a přání. Důležité je, že vám můžou zavolat.

Tak Vám přeji, ať si to užíváte s dětmi a s vnoučaty, ale i bez nich. 😉

S láskou Natálie

"Jsem na cestě k životu bez souzení, protože to pro mě znamená žít život v lehkosti a radosti. A věřím, že největšími odborníky na sebe, jsme my sami. Proto pomáhám ostatním si to uvědomit. Když víme, která pravda je pravdou pro nás, nemusíme se již ptát ostatních, co je správné, nemusíme je ani soudit, pokud ta jejich pravda je jiná než ta naše. Místo toho můžeme tvořit život přesně podle našich představ. Můžeme žít své sny." Více o mě se dozvíte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů