Dáváte si rok co rok novoroční předsevzetí, ale nedaří se Vám je naplnit?
Já to tak měla. A nakonec jsem si předsevzetí přestala dávat úplně. Ale letos to po dlouhé době budu mít jinak. Nejenže už mám jasno v tom, jaká předsevzetí si chci na příští rok dát, já se na to dokonce těším!
Co způsobilo tu změnu? Prostě už vím, jak na to!
„Hmm, a čím to je? Vždyť se ti žádné předsevzetí zatím naplnit nepodařilo. Jak to můžeš tedy vědět?“ možná Vás teď napadá. Mého manžela to rozhodně napadlo, když si jako první četl tyto řádky. 🙂
Takže jak to tedy je?
Začnu tím, že Vám povím: „Není to univerzální návod.“ Osobně si myslím, že žádný univerzální návod neexistuje. Věřím ale, že některým z Vás to pomůže. A pokud Vám to fungovat nebude, tak se klidně ozvěte a třeba společně objevíme, co pro úspěšná novoroční předsevzetí potřebujete Vy. 😉
Doporučení, která Vám níže předkládám, jsou spojením mých poznatků z koučování a vlastních zkušeností, o tom, co mi funguje a nefunguje. Předsevzetí je totiž cíl jako každý jiný a já měla v tomto roce cílů hned několik (nebyla to ale novoroční předsevzetí) a všechny jsem je zvládla. To, co mi letos pomohlo, jsem spojila a sepsala v tomto článku.
Nečekejte ani žádná kouzla, kdy na lusknutí prstem všechno hned půjde, ale pár dobrých tipů pro chvíle krize, kdy to většinou vzdáme.
Jak to nefunguje
Moje předsevzetí obvykle vypadala nějak takto:
Chci zhubnout!, Budu více číst!, Příští rok si už určitě najdu jinou práci!, atd… A buď jsem skončila už tady, nebo jsem si ještě řekla, co pro to udělám. Jako třeba: Budu chodit cvičit, najdu si čas na čtení, začnu procházet inzeráty, atd…
A pak v lednu jsem se do toho pustila. Když však přišly první překážky, vzdala jsem to. Nebo se předsevzetí prostě rozplynulo v každodenním shonu. Občas jsem zase ztroskotala na velkém množství úkolů, které jsem si dala a do všech se hned pustila. Nakonec toho na mě bylo moc a tak jsem nedělala nic. V průběhu roku jsem se k předsevzetí ještě několikrát vrátila, ale nakonec jsem to nikdy nedotáhla do konce.
Je Vám to povědomé? Tak čtěte dál!
Jak na to?
Dá se to shrnout do třech slov: PROČ? JAK? NESPĚCHAT!
PROČ?
Díky somatickému koučování jsem si uvědomila, jak klíčové je vědět PROČ. Vaše proč se totiž stane Vaším motorem na cestě k uskutečnění daného předsevzetí.
Nedělejte si iluze, nebude to pravděpodobně procházka růžovým sadem, ale spíše vysokohorská túra. Jednou budete nahoře a pak zase dole, odkud se budete koukat na další velký kopec, který máte před sebou. A právě v těchto chvílích si budete potřebovat vzpomenout na svoje PROČ, abyste se mohli s elánem vydat opět vzhůru. Je to důležité i pro chvíle, kdy budete mít pocit, že to nemá smysl nebo, když začnete pochybovat o tom, že to zvládnete.
Jak na PROČ, aby fungovalo?
- Odpovězte si na otázky: Co je ten důvod, proč si dávám zrovna takové předsevzetí? Co mi to přinese? Jak mi to změní život?
- Představte si, že už jste své předsevzetí naplnili. Jak žijete? Jak se cítíte? Co děláte, říkáte, kde se nacházíte? Představte si to se všemi detaily, vůněmi, barvami, zvuky, atd… A hlavně si to prožijte a užijte! Naplňte se tou pozitivní energií, dobrou náladou všemi úžasnými pocity, které budete v tu chvíli prožívat.
- Odpovězte si na otázku: Existuje něco, čím bych si mohla tento okamžik připomenout? Může to být cokoliv: obrázek, předmět, barva, vůně, gesto. Mám nějakou vzpomínku na chvíli v minulosti, kdy jsem něco takového prožíval(a)? A pokud ano, mám něco, co mi to připomíná? Pak už je jen potřeba to mít při sobě nebo někde na očích.
JAK? a NESPĚCHAT (zásada 21 dní)
Pokud chcete své předsevzetí naplnit, je potřeba vědět, co vše proto musíte udělat. Ideálně si to sepište, ať to máte kdykoliv k dispozici.
Ve většině případů to bude více než jeden úkol. Pokud je těch úkolů opravdu hodně a začne Vás přepadat panika: Proboha! Jak to mám všechno zvládnout?! Kde mám na to vzít čas?!, zhluboka se nadechněte, vydechněte a vyberte si jeden, se kterým začnete. Ostatní úkoly si schovejte na později.
21 DNÍ
Možná už jste o tom slyšeli, protože poslední dobou se tato zásada 21 dnů objevuje velmi často. Vychází z předpokladu, že návyky, které máme jsou jako vyjeté koleje. Pokud z nich chceme vyskočit, stojí nás to velké úsilí a často se stává, že do těch starých kolejí znovu snadno zajedeme. A právě 21 dní je potřeba k tomu, aby vznikly nové koleje pro nové návyky.
Takže když už si vyberete úkol, kterým začnete, vytrvejte v něm alespoň 21 dní a nezapomeňte si v těžkých chvílích vzpomenout na Vaše PROČ. 😉 Teprve po 21 dnech nebo později si přidejte další úkol. Prostě nespěchejte, vše nové potřebuje čas.
Konkrétní příklad: Jak na novoroční předsevzetí
Jedno z mých předsevzetí na příští rok je: Každý den je dovolenou.
PROČ:
Užívám si život; překážky zvládám víc v pohodě; každé ráno vstávám a těším se na to, co mě čeká i na výzvy, které přijdou; mnohem lépe zvládám překážky; užívám si vítezství ale i drobnosti; věnuji se více sama sobě a jsem vůči sobě laskavější.
Pak jsem si představila, že všechno výše popsané už mám, a užila jsem si ten nádherný pocit. Abych Vám to trochu přiblížila, tak jsem si ráno třeba prozpěvovala, stoupla si před okno a kochala se východem slunce a při tom jsem popíjela svůj oblíbený čaj, šla jsem si zaběhat do lesa a odpoledne na masáž, atd…
KOTVA:
Moje kotva (to, co mi bude moje PROČ připomínat) je jednoduchá, stačí mi si vzpomenout na dovolenou. Mohla bych si třeba dát fotku jako pozadí na počítači nebo ji vyvolat a připevnit na domácí nástěnku. Já si ji dám do mého „vision board“, protože těch předsevzetí bude trochu více, ale všechny spolu budou souviset.
JAK:
- Ráno se nejprve věnuji sobě a pak teprve pracuji
- Často a pravidelně odpočívám
- Každého vítězství se pořádně nabažím a pak jdu teprve dál
- Věnuji pozornost drobnostem, které mi dělají radost, a vychutnávám si je
NESPĚCHAT:
Jako první úkol jsem si vybrala zapracovat na ránech. Na tom, že se budu nejprve věnovat sobě. Jak náročný úkol to pro mě je, se můžete dočíst v předešlém článku Co se o sobě můžete dozvědět na dovolené. A až tohle zvládnu, vrhnu se na ten další.
|
Jak to máte Vy s novoročními předsevzetími? Jdete do toho letos?
Pokud ano, tak přeji ať se daří. A těším se na Vaše postřehy. 🙂